Bądź życzliwy kiedykolwiek to jest możliwe. A możliwe jest zawsze!

Słowami Dalajlamy zaczynamy artykuł zbierający nasze lutowe Wyzwanie Życzliwości. Warto być życzliwym, zaczynając od siebie – gdy z troską i miłością traktujemy siebie, wysyłamy tę dobrą energię w świat. Warto być życzliwym w domu, w pracy i w przestrzeni publicznej. Takie małe gesty życzliwości są jak nasiona – zapuszczają korzenie, a z nich wyrastają nowe rośliny, które znów rodzą “owoce życzliwości”. Warto w końcu krzewić życzliwość w szkole – nasi uczniowie i nasze uczennice najwięcej uczą się od nas poprzez obserwację: jeśli czują, że jest w nas negatywne nastawienie do innych – uznają, że to norma i że tak właśnie ma wyglądać świat, który będą tworzyć… Takiego świata chcemy??? Budujmy kulturę życzliwości – w szkole, w pracy, w domu!

 

Wyzwanie Życzliwości – dzień 1:

Przed nami tydzień pełen życzliwej pracy – będziemy realizować krótkie zadania związane z tworzeniem kultury życzliwości wokół nas. Zadania nie będą trudne, ale zawsze związane będą z jakąś aktywnością.
Dziś mamy dzień życzliwych wiadomości – wybierz trzy osoby, do których dziś wyślesz życzliwą wiadomość (SMS, mail albo wiadomość głosowa) – w tych wiadomościach przekaż, za co cenisz daną osobę i dlaczego jej obecność jest ważna w Twoim życiu.
Poświęcamy chwilę dla życzliwości każdego dnia! Nie widzę przeciwności, żeby w tę zabawę włączyć uczniów i uczennice. W komentarzach możecie podzielić się, kogo wybraliście na adresatów swoich wiadomości. Nie bójmy się zaryzykować śmieszność!
Wyzwanie Życzliwości – dzień 2:
Zadanie na dziś – oferuję swoją pomoc. Przyjmowanie pomocy i jej oferowanie to jedna z najskuteczniejszych metod budowania relacji. Wszędzie tam, gdzie branie i dawanie pomocy jest normą – tam tworzą się prawdziwe wspólnoty oparte na zaufaniu i współpracy. Warto uczyć naszych uczniów/uczennice zarówno dawania, jak i przyjmowania pomocy.
Zadzwoń dziś do kogoś albo zastukaj – i zaoferuj swoją pomoc: to może być Twój czas, to może być wsparcie organizacyjne albo informacyjne, a może po prostu zaoferuj to, że jesteś.
Łatwe czy trudne to zadanie? Dajcie znać w komentarzu!
Powodzenia!

Wyzwanie Życzliwości – dzień 3:

 

Cześć, dziś trzeci dzień naszego wyzwania. Cały czas czekam na wieści, jak udaje Wam się szerzyć życzliwość.
Mi wczoraj udało się zaoferować pomoc dwóm osobom – w tym jednej zupełnie przypadkowo, przy paczkomacie. I ta akcja z pomocą przy ciężkich paczkach zainspirowała mnie, żeby dziś wyjść z życzliwością do przestrzeni publicznej.
Dziś:
– przepuszczamy kogoś w kolejce,
– mówimy miłą rzecz obsłudze sklepu,
– zostawiamy karteczkę z uśmiechem albo miłą wiadomością w książce z biblioteki,
– przytrzymujemy komuś drzwi,
– … i wykonujemy inne akty pełne życzliwości w przestrzeni publicznej – wszystko zależy od Waszej kreatywności!
Liczę, że podzielicie się pomysłami, jak jeszcze można szerzyć życzliwość – razem możemy więcej!
Wyzwanie Życzliwości – dzień 4:
Hello czwartego dnia naszego wyzwania! 🐨
Dziękuję za raporty z wczoraj – widzę, że życzliwość na drodze zdominowała temat:))) Dostałam też wiadomości od moich uczniów – o ustępowaniu miejsca w autobusie i pomocy obcokrajowcowi w dotarciu do metra. Jesteście wielcy i przyczyniacie się do zmiany świata💪🥰😘
Dziś najbanalniej jak się da, a co tam! Pisałam Wam ostatnio, że zmarszczenie czoła angażuje aż 47 mięśni, a uśmiech tylko 17! A zatem dziś proste, niewymagające zadanie – uśmiechamy się ciepło i życzliwie do całego świata. Krępujecie się, boicie się reakcji ludzi? – podejdźcie do tego jak do eksperymentu, “ciekawe, co się stanie…”…☺️
Kto wchodzi dziś ze mną w to zadanie?
Dobrego dnia pełnego uśmiechów!
Ps. Bardzo Was zachęcam, żeby włączać do naszej akcji innych nauczycieli/nauczycielki, a przede wszystkim uczniów/uczennice! Niech życzliwość stanie się normą!

Wyzwanie Życzliwości – dzień 5:

Hej, hello!🐯
Ale wczoraj było uśmiechów! Życzliwość leciała w świat!
Nie odpuszczamy zatem i dziś, piątego dnia naszego wyzwania życzliwości, idziemy jeszcze dalej – robimy dzień darmowych przytulasów! Tak wiem – pandemia, tak wiem – dystans! Ale myślę, że znajdziecie sposoby, by dzielić się dziś ciepłymi uściskami… Czy wiecie, że 20 sekund przytulania pozwala domknąć cykl reakcji stresowej i znacząco zredukować napięcie..?
Idźmy dziś w to! Mam zamiar “zaczajać się” na moich bliskich i trzymać ich w objęciach… A mentalnie cały świat obejmuję! Ciebie też! Tak, Ciebie!💙💜😊

 

Wyzwanie Życzliwości – dzień 6:

 

Jak tam wczorajsze przytulasy? Było mięciutko, cieplutko i milutko…?☺️
Wczoraj nagrywałam dla Was kolejny podcast, w którym opowiadam o tym, jak ważne jest w relacjach wychodzenie ze swojej głowy i nastawianie się na drugiego człowieka.
A dziś, szósty dzień wyzwania i związane z tematem podcastu zadanie: wychodzimy dziś ze swojej głowy i bliskie nam osoby pytamy, co sprawi im przyjemność – tak, żeby to było coś, czego chcą, a nie nasze wyobrażenie na ten temat. A potem taki życzliwy gest oczywiście wykonujemy😊😊😊
To jak? Gotowi do życzliwego dopytywania? Do startu, gotowi, start!

 

Wyzwanie Życzliwości  – dzień 7:

 

Dziś ostatni dzień naszego #wyzwaniażyczlwiości. Przez tydzień wprowadzaliśmy życzliwość do życia – swojego własnego, ale też do życia innych.
Co się zmieniło? Jak się czujecie? Chciałabym pokazać Wam, że budowanie kultury życzliwości sprawia, że nie tylko inni czują się lepiej, ale przede wszystkim nasze samopoczucie się zmienia. Mam nadzieję, że z tak pozytywnie naładowanymi akumulatorami będzie Wam łatwiej wejść w szkolną rzeczywistość po czasie edukacji zdalnej. Zawsze też możecie kontynuować życzliwe działania – w szkolnych murach, a przede wszystkim – razem z dzieciakami.
Dziś proponuję zatem zadanie kreatywne – wymyślcie własny gest życzliwości, z którym jutro zaczniecie szkolny tydzień. Może wczorajsze rozmowy z bliskimi osobami do czegoś Was zainspirują. Sama korzystam z ciekawych aplikacji na smartfona, które codziennie wyświetlają mi jeden życzliwy gest, który mogę wykonać.
Pojawiają się tam między innymi:
💝Kup komuś kwiatka
💝Kup los na loterię i wręcz komuś
💝Zostaw śmieszną lub życzliwą wiadomość w nieoczywistym miejscu
💝Upiecz ciasteczka i podziel się z sąsiadem
💝Zadzwoń do mamy i powiedz jej, że ją kochasz
💝Daj dziecku lizaka
💝Zrób śniadanie dla partnera/-ki i zamieść przy nim miłą karteczkę
💝Wyślij śmieszną wiadomość do swoich kolegów/koleżanek z pracy
💝Wyślij stare zdjęcie do przyjaciółki/przyjaciela i wspomnij miłe czasy
💝Wyślij kartkę z pozdrowieniami do kogoś bliskiego, bez okazji
To tylko niewielka część tych kreatywnych pomysłów. Dzięki temu, że jest ich wiele (mam też apkę do działań dla dzieci i dla działań w szkołach) – każdy może wybrać coś, co jemu pasuje..
Zachęcam Was dziś do podzielenia się swoimi – nawet najbardziej nieoczywistymi – pomysłami na szerzenie życzliwości. Napiszcie mi o nich w komentarzu! I oczywiście nie zapomnijcie wybrać sobie jeden z tych gestów i go wykonać😊
Dziękuję wszystkim za udział, za dzielenie się w komentarzach Waszymi doświadczeniami i proszę, nie przestawajcie budować świata opartego na wzajemnej życzliwości!

 

 

A jeśli interesuje Cię tematyka budowania życzliwości dla siebie – takiej życzliwości, która będzie Cię wspierać w trudnych szkolnych sytuacjach, zapisz się na listę zainteresowanych moją nową książką:

Postawy i kompetencje miękkie Refleksje Relacje między uczniami Relacyjne różności Relacyjne zanotki

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni post
Odcinek #7: “Nastawienie na “ty”.
Następny post
Odcinek #6 – “Dobre relacje ponad wszystko…?”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.

Call Now Button