Darcie i zszywanie relacji…

Jak to jest z tymi relacjami: czy “dobre relacje” to relacje bez spięć i bez zadrażnień? Czy to idealne, spokojne, zrównoważone stosunki…?
Chciałabym Was zachęcić do takiego myślenia o relacjach (np. pomiędzy Wami a uczniami albo pomiędzy Wami a innymi nauczycielami) jako o procesie “darcia i zszywania”. Usłyszałam tę metaforę od Agnieszki Stein i Sylwii Włodarskiej i bardzo mi ona pasuje do szkoły. W naszej szkolnej codzienności jest tak wiele mikro- i makro-napięć, że czasem można by stwierdzić, że nie ma to nic wspólnego z budowaniem relacji. A tymczasem właśnie o to chodzi, by bezustannie zszywać to, co się rozdziela; zbliżać to, co się oddala i nie ustawać w tym pięknym “krawieckim” tańcu😊😊😊
Ten taniec to bezustanne dostrzeganie tego, jak komuś jest z tym, co robimy i mówimy; ten taniec to też włączanie ciekawości, by zrozumieć, co się dzieje z uczniem, innym nauczycielem, rodzicem… To tez dopytywanie o perspektywę na to, co się między nami dzieje…
Tam, gdzie relacja się rozpruje, trzeba ją zszyć – nićmi ciekawości, akceptacji, zrozumienia i empatii…

Mam w sobie dużo zgody na to, że moje relacje nie są idealne, ale tyle samo mam zapału, by je bezustannie naprawiać, polepszać – otwierać się na drugiego człowieka i zapraszać go do tego, żeby brał współodpowiedzialność za to, co dzieje się między nami – nawet wtedy, gdy jest moim uczniem/moją uczennicą. Praca nad relacjami to taka “never ending story”…

Dobrostan nauczycielski Refleksje Relacje między uczniami Relacje nauczyciel-uczeń Relacje w gronie pedagogicznym Relacje z rodzicami Relacyjne zanotki

Comments

 • Wiadomości Interia ,

  Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne “mosty”.

 • Pianino ,

  Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.

 • Tomasz Michałowski ,

  You have actually created some exceptional points here. I specifically appreciate the way you’ve been able to stick so much thought into a relatively short post (comparitively) which creates it an thoughtful publish on your subject. In my opinion, you’ve presented the topic in a quite thorough yet concise manner, that is genuinely useful when somebody wants to get the facts without spending too a lot time searching the web and sifting out the noise to discover the answers to their questions. I usually get so frustrated with so abundant in the final results inside the major SE’s due to the fact they normally seem to mostly be filled with filler content that often isn’t extremely sensible. If you don’t mind I’m going to add this post and your blog to my delicious favorites so I can share it with my family. I appear forward to approaching back to check out your future posts as well.

 • Tomasz Michałowski ,

  Trzeba mieć wytrwałość i wiarę we własne siły Twój portal jest tego przykładem. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegos zdolny i osiągnać to za wszelka cenę!.

 • Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Poprzedni post
  Dlaczego nie warto bać się mądrego, zdrowego narzekania?
  Następny post
  Korki z Relacji – odcinek nr 8: nie boję się prosić o pomoc…

  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  Dowiedz się więcej.

  Call Now Button