Natalia Boszczyk
"Dobre relacje w szkole"

Dla kogo?
  • Pracujesz dużo, poświęcasz się dla uczniów, próbujesz zaangażować ich w naukę, a masz poczucie, że w zamian nie dostajesz nic? Obojętność, a czasem nawet wrogie nastawienie?
  • Czy na kolejną wiadomość od rodziców reagujesz podwyższonym ciśnieniem i uciskiem w żołądku?
  • A Twoi współpracownicy z grona pedagogicznego? – ile razy w ciągu tygodnia myślisz, że lepiej, gdyby ich  w ogóle nie było?
  • Do tego dochodzą obciążenia czasowe i emocjonalne – jak w każdym zawodzie, obarczonym wysokim ryzykiem wypalenia, który polega na pomaganiu innym i wspieraniu ich.

To problemy wszystkich nauczycieli! Na studiach przyswoiliśmy wiedzę ze swojego przedmiotu, przez lata wypracowaliśmy sobie lepsze lub gorsze umiejętności dydaktyczne, ale nikt nigdy nie uczył nas, w jaki sposób budować szkolne relacje.

A to właśnie w haśle „edukacja to relacja” kryje się rozwiązanie wielu szkolnych bolączek. Relacje nauczyciela z uczniem wpływają na poprawę wyników uczniów, dobre relacje w gronie pedagogicznym odpowiadają za kształtowanie postawy życzliwości i współpracy wśród uczniów i poprawiają nauczycielską satysfakcję z pracy. Dbanie o relacje z rodzicami sprawia natomiast, że szkoła staje się naprawdę przyjaznym miejscem i zmienia się wizerunek nauczycieli w społeczeństwie.

O tym, jak z sukcesem budować szkolne relacje przeczytasz w mojej książce „Dobre relacje w szkole”.

Co w środku?

Książka „Dobre relacje w szkole” to:

  • przejrzysty poradnik po szkolnych relacjach napisany przez praktyka dla praktyków – językiem konkretnym i przejrzystym,
  • wypowiedzi nauczycieli i nauczycielek, które sprawiają, że opisywane rozwiązania dotyczą konkretnych problemów, które na co dzień spotykamy w polskiej szkole,
  • inspiracje i pomysły, które zastosować może każdy nauczyciel i każda nauczycielka bez poczucia nadmiernego obciążenia,
  • propozycje pytań, zadań, list „to do” i ćwiczeń, dzięki którym wiedzę z książki od razu wdrożysz do swojej szkolnej rzeczywistości,
  • katalog linków do gier i zabaw integracyjnych, wzmacniające uczniowskie relacje.
Zajrzyj do środka!
Zobacz, o czym piszę!

Na książkę składają się rzetelna wiedza i praktyczne porady dotyczące budowania relacji w edukacji. Porusza ona także kwestie nauczycielskiego dobrostanu, „relacyjnej” komunikacji, oceniania opartego na dialogu, jak i budowania w szkole atmosfery życzliwości, ciepła i współpracy. Seria praktycznych porad dotyczy również tego, w jaki sposób aranżować szkolną przestrzeń, by sprzyjała ona budowaniu relacji, a zarazem by wspierała efektywną naukę.

Mogą po nią sięgnąć dyrektorzy szkół, studenci kierunków pedagogicznych, a także świadomi rodzice, by jeszcze lepiej zrozumieć świat edukacji.

 

Kim jestem?


Nazywam się Natalia Boszczyk, jestem dyplomowaną nauczycielką języka polskiego; absolwentką filologii polskiej oraz psychologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu; ukończyłam Szkołę Trenerów Młodzieżowych; jestem też certyfikowaną tutorką, mediatorką, trenerką i mentorką w kursach internetowych dla nauczycieli; prowadzę bloga Szkoła Dobrej Relacji:)

W mojej historii nie ma fajerwerków, spektakularnych przemian, metamorfozy myślenia – zawsze byłam bardzo otwarta na wszelkie innowacje. Ale w czasie własnej edukacji dobrze poznałam szkołę „pruskiego drylu” i po studiach próbowałam sama tworzyć taką edukację. Na szczęście trafiłam na (a może jednak świadomie wybrałam?) takie miejsca pracy, w których podmiotowość ucznia i nauczyciela była podkreślana i budowana na każdym kroku. Tam też po raz pierwszy zrozumiałam, jaką siłę mają w edukacji relacje. Zrozumiałam również, że żeby budować relacje z innymi muszę poznać własne wartości, potrzeby i granice jako nauczyciela – czyli zbudować pozytywną relację sama ze sobą. Od tego czasu konsekwentnie rozwijam się w tym temacie – poszerzam swoją wiedzę, ale też rozwijam swoją praktykę, codziennie mierząc się z nowymi „relacyjnymi” wyzwaniami w szkole. Jak każdy z nas – cały czas się uczę. Moje sukcesy noszą imiona absolwentów i ich rodziców, z którymi utrzymuję ciepłe i przyjacielskie relacje wiele lat po zakończeniu przez nich szkoły.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.

Call Now Button