Odczarować mit roszczeniowego rodzica…

Dziś chcę Was zaprosić do refleksji na temat hasła RR, czyli “roszczeniowy rodzic”.
Z ogromną uwagą i empatią staram się podchodzić do problemów z rodzicami, jakie zgłaszają mi nauczyciele… Wiem, jak różni są ludzie-rodzice, jak czasem trudno zrozumieć nam, o co dbają, zachowując się w określony sposób…
Ale chcę napisać, że to określenie to MIT. To bardzo szkodliwy mit, który wrzuca ludzi w szufladki, przykleja im etykietki; to mit, który sprawia, że przestaje nam zależeć na relacji (“bo to przecież roszczeniowy rodzic, wszystko jasne”…); to jest mit, który jest też furtką wtedy, gdy nie mamy zasobów i umiejętności, by szukać porozumienia – mamy dość, czujemy się jako nauczyciele zmęczeni, sfrustrowani i użycie hasła “roszczeniowy rodzic” przynosi nam ulgę i ukojenie, jest jak zielone światło, by porzucić konieczność emocjonalnego przejmowania się i angażowania się. Nie piszę tego z oceną, piszę ze zrozumieniem i empatią. Rozumiem Cię, Nauczycielu, Nauczycielko…
Codziennie szukam sposobów, by ten mit odczarować; codziennie szukam historii, które pokażą, że nie warto stosować tej etykiety, tylko zadbać o relację: przebić się przez komunikaty rodzica, sprawdzić, o co mu tak naprawdę chodzi, spróbować znaleźć płaszczyznę porozumienia, a przede wszystkim – zanim wejdziemy w kontakt z rodzicem – , o wyciszenie i spokój wewnętrzny…
Wierzę, że takich historii, że “z rodzicem się da” i że nie warto stosować etykiety RR – że takich historii jest więcej! Może któraś z nich zdarzyła się u Was – w Waszej szkole, w Waszej praktyce… Podzielicie się nią?
Co takiego pomaga, by etykietki Roszczeniowego Rodzica nie stosować??? Napiszcie w komentarzu!

Jeśli interesuje Cię więcej na temat budowania relacji z rodzicami – sięgnij po moją książkę “Dobre relacje w szkole”, w której osobny rozdział poświęcam właśnie budowaniu relacji z rodzicami i odczarowaniu mitu “roszczeniowego rodzica”. Książkę poznasz TUTAJ

 

Refleksje Relacje z rodzicami Relacyjne zanotki Rodzicielski kosmos

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni post
Relacyjne nauczycielstwo to przede wszystkim sztuka ogarniania siebie…
Następny post
Integracja jako inwestycja z wysoką stopą zwrotu…

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.

Call Now Button