Relacyjne nauczycielstwo to przede wszystkim sztuka ogarniania siebie…

Czy zgodzilibyście się z hasłem, że “rodzicielstwo to przede wszystkim umiejętność ogarniania siebie” – swoich reakcji, emocji, swego dobrostanu?

Jestem przekonana o prawdziwości tych słów, uważam też, że dobre, relacyjne nauczycielstwo to sztuka ogarniania siebie – zanim wpadniemy w wir budowania szkolnych relacji, musimy regularnie zaglądać w siebie i pytać: jak się czuję z samą/samym sobą? jaki jest stan naładowania moich akumulatorów? z czym wychodzę do uczniów/uczennic, rodziców…?

 

Często narzekacie, że trudno Wam tę “drogę do siebie” odnaleźć; nie sprzyja temu pośpiech szkolnego życia, przeładowanie obowiązkami i biurokracją…

 

Dlatego dzisiaj chcę się z Wami podzielić polecajką lekturową, która jest co prawda skierowana do rodziców, ale zawarte w tej książce porady przydadzą się też nauczycielom/nauczycielkom.

 

Miałam przyjemność przeczytać “Jak nie ranić dziecka?” Nicoli Schmidt i napisać parę zdań na okładkę tej książki. Tu chciałabym jedynie dodać, że książka ta:

  • jest napisana bardzo przejrzyście – z mnóstwem punktów, śródtytułów, podpunktów,
  • jest wypełniona przykładami z życia i ogromną liczbą praktycznych wskazówek,
  • bardzo zachęca do wdrażania wiedzy i testowania nowych umiejętności poprzez ciekawe ćwiczenia i motywujące podsumowania kolejnych rozdziałów.

Z czystym sumieniem polecam Wam tę pozycję; mnie osobiście bardzo przypomniała o tym, jak ważna jest uważność w relacjach, która to cecha jest też ważną wartością dla Szkoła Dobrej Relacji.

 

Napiszcie, czy temat dobrostanu i umiejętności ogarniania siebie jest dla Was istotny czy macie już przesyt tą tematyką? A jeśli interesuje Was tematyka nauczycielskiego dobrostanu – napiszcie po więcej materiałów na ten temat: szkoladobrejrelacji@gmail.com

 

 

Dobrostan nauczycielski Na półce Nauczycielski dobrostan Refleksje Relacyjne różności Rodzicielski kosmos

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni post
Szkoła Dobrej Relacji w sieci
Następny post
Odczarować mit roszczeniowego rodzica…

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.

Call Now Button