Co to znaczy “dobra szkoła”?

Kto chętny na lekturową polecajkę?
Dziś znów mam dla Was coś starego (ale “jarego”😉). Trudno mi powiedzieć, czy znajdziecie to na allegro; jeśli nie – tradycyjnie – chętnie pożyczę.
“Dobra szkoła. Szkoła w życiu – życie w szkole” to spis rozmów ważnych postaci polskiej edukacji z dziennikarką Krystyną Romanowską. Wypowiadają się Anna Radziwiłł, Jac Jakubowski i Mirosław Sawicki.
Książkę przeczytałam na początku swojej nauczycielskiej kariery (wtedy też poznałam osobiście jednego z rozmówców – Jaca Jakubowskiego – niezwykle inspirującego człowieka) i bardzo ukształtowała ona moje myślenie o edukacji. Zalecałabym ją zatem każdemu młodemu nauczycielowi. To jest pozycja, która mówi o tym:
– komu ma służyć szkoła?
– po co w ogóle jest?
– na czym polegać ma szkolny stres i jaka jego ilość jest odpowiednia?
– dlaczego nauczyciele to komandosi emocji?
– czy istotą edukacji ma być dialog między młodymi i dorosłymi czy pakowanie do głów uczniów informacji?

To tylko niektóre z haseł zawartych w tej książce. I mimo, że brzmią one ogólnie, w książce poparte są ciekawymi doświadczeniami rozmówców, więc mogą przydać się też nauczycielom z większym stażem. Poza tym – ja sama uwielbiam wracać do książek, które w prosty sposób przekazują prawdy o dobrej edukacji.

A taką chcę tworzyć/tworzę na co dzień😊😊😊

Na półce Refleksje Relacyjne różności

Nowe turbo-recenzje, czyli szybkie “zanotki” z lektur różnych…
Powrót z Emocjonalnej Antarktydy, czyli relacyjna komunikacja w klasie.