Słoik pełen wspomnień – jak relacyjnie zacząć rok szkolny?

Zaczynamy kolejny rok szkolny! Wakacje pozwoliły nam zresetować się, nabrać dystansu i z nową energią przystępujemy do relacyjnych działań w naszych klasach. Jak się do tego zabrać? Na co warto poświęcić czas na początku roku? Pamiętajmy, że inwestycja czasu i energii w klasowe relacje ma zawsze wysoką stopę zwrotu – korzystają na niej zarówno uczniowie, jak i nauczyciele!

 

Powitanie pełne życzliwości.

W tym wpisie chcę podzielić się z Wami własnymi pomysłami na powakacyjną integrację – już w pierwszych dniach mam zamiar wykorzystać poniższe pomysły, by relacyjnie wejść w nowy rok szkolny.

Zaczynamy z ciepłem, życzliwością i łagodnością – muszę Wam przyznać, że naprawdę stęskniłam się za moimi uczniami/uczennicami:) Macie tak samo? Dlaczego nie powiedzieć im o tym? Dlaczego nie zacząć od wyświetlenia na tablicy multimedialnej paru slajdów z ciepłymi słowami; dlaczego nie wypowiedzieć tych słów na głos, patrząc naszym uczniom/uczennicom głęboko w oczy. Myślę, że takie powitanie doda im skrzydeł i będzie naprawdę dobrą wróżbą na nowy rok szkolny. Pomysły na takie slajdy zaczerpnęłam od http://gosiastanczyk.pl

 

 

Słoik pełen wspomnień.

Pierwsza część zajęć to zawiązanie kontaktu i wysłanie dobrych myśli do moich uczniów, w kolejnym momencie chcę uruchomić miłe wakacyjne wspomnienia. Porozmawiamy o tym, z czym uczniowie/uczennice przychodzą po wakacjach; powspominamy na forum, co przyjemnego wydarzyło się podczas wakacji. Do słoika, który ładnie przyozdobię uczniowie/uczennice będą wrzucać miłe hasła, które kojarzą im się z minionymi wakacjami – tak, by w ponure jesienne i zimowe dni sięgać do tego słoika pełnego słońca, letniego wiatru i ciepłych wspomnień.

Zegar miłych rozmów.

Po tym etapie zaproszę moich uczniów/uczennice do miłych rozmów w parach. Każdy otrzyma symbol zegara, na którym zaznaczy 12 godzin i na początek każdy ma zadanie umówić się z inną osobą na daną godzinę (przy każdej godzinie może zapisać imię tylko jednej osoby). Gdy wszyscy mają umówione “randki” o każdej godzinie, zaczynamy rozmowy. Ogłaszam głośno “O godzinie pierwszej rozmawiamy o…” i osoby umówione na tę godzinę przez 2 minuty rozmawiają na zadany temat. Pamiętać trzeba, by po wypowiedzi jednej z osób druga mogła zabrać głos.

Na powakacyjne zajęcia proponuję następujące tematy:

1. Gdzie byłem/am na wakacjach?

2. Co najfajniej wspominam?

3. Co było najciekawsze?

4. O czym chcę zapomnieć?

5. Gdzie chciałbym/chciałabym pojechać za rok?

6. Z jaką myślą zaczynam ten rok?

7. Co mnie cieszy, gdy myślę o… klasie?

8. Co mnie niepokoi?

9. Jakie mam plany na ten rok?

10. Jak zadbam o swoje dobre samopoczucie w tym roku?

11. Do kogo zwrócę się o pomoc, jeśli będzie potrzebna?

12. Jakie wspierające hasło powieszę sobie nad biurkiem?

 

Będę pamiętać, by elastycznie podejść do czasu – uczniowie/uczennice będą pewnie spragnieni rozmów – przypominam: czas poświęcony na integrację nigdy nie jest czasem straconym!

Trochę humoru na koniec.

Jeśli starczy nam czasu, na koniec pobawimy się w grupach trzyosobowych i stworzymy “lepieje” (dwuwersowe wierszyki zaczynające się od słowa “lepiej…”) na temat naszych wakacyjnych przygód – w końcu taka polonistyczna rozgrzewka przyda się na początku roku szkolnego. Jeśli chcecie poznać efekty twórczej pracy moich uczniów/uczennic – zapraszam do mediów społecznościowych Szkoły Dobrej Relacji – jeśli tylko zgodzą się oni na publikację, udostępnię ich dzieła:)))

 

Jeśli potrzebujesz innych pomysłów na integrację, zajrzyj do tych artykułów: https://szkoladobrejrelacji.pl/miekkie-ladowanie-czyli-pare-pomyslow-jak-relacyjnie-wrocic-do-szkoly/, https://szkoladobrejrelacji.pl/re-relacje-czyli-jak-odbudowac-klasowe-relacje-po-okresie-pandemii/. Mam dla Ciebie też scenariusz lekcji, podczas której wprowadzisz zasady współpracy z uczniami/uczennicami: SCENARIUSZ. Zachęcam Cię też do pobrania darmowego e-booka “Szkoła Dobrej Relacji. 15 pomysłów na budowanie relacji w szkole”. A jeśli potrzebujesz kompleksowego poradnika na temat szkolnych relacji – odsyłam Cię do mojej książki “Dobre relacje w szkole”.

 

A jak Ty chcesz zacząć rok szkolny? Podziel się swoim pomysłem na powakacyjną integrację:)))

 

Relacje między uczniami

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni post
10 przydatnych inspiracji na temat nauczycielskiego dobrostanu…
Następny post
“Przetrwać” wakacje z rodziną?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.

Call Now Button